Vigtigste >> Rejseguide >> Guangzhou – Hong Kong højhastighedstog

Guangzhou – Hong Kong højhastighedstog

Kina togbilletbestilling Vælg venligst

Guangzhou – Hong Kong High-Speed ​​Railway er en sektion af Guangzhou-Shenzhen-Hong Kong High-Speed ​​Railway, som åbnede den 23. september 2018. Der kører 34 daglige højhastighedstog mellem Guangzhou og Hong Kong, med en gennemsnitlig rejse tid på kun en time.

Højhastighedstog fra Guangzhou til Hong Kong afgår fraGuangzhou South Railway Station, passerer gennem Humen og Shenzhen North, og ankommer til Hong Kong West Kowloon Station, hvilket tager omkring 1 time at rejse 170 kilometer (106 miles). Denne højhastighedsbane forbinder også mednationale højhastighedsnetherunder Beijing – Guangzhou-jernbanen, hvilket reducerer rejsetiden mellem byer på fastlandet og Hongkong markant.

Guangzhou til Hong Kong højhastighedstogplaner

(Opdateret den 13. februar 2020)



Guangzhou South Station'Guangzhou South' til Hong Kong West Kowloon Station'西九龍'
Tognummer Afgangstid Ankomsttid Varighed
G6501 06:48 07:43 55 min
G6505 07:23 08:29 1 t 6 min
G6515 07:55 08:56 1 t 1 min
G6547 08:05 09:14 1 t 9 min
G6523 08:30 09:29 59 min
G6531 08:56 10:13 1 t 17 min
G6539 09:22 10:22 1 t
G6581 09:49 10:57 1 t 8 min
G6503 10:00 10:47 47 min
G6507 10:28 11:21 53 min
G6113 10:33 11:26 1 t 1 min
G6517 10:53 11:53 1 t
G6525 11:13 12:10 57 min
G6549 11:23 12:28 1 t 5 min
G6533 11:55 13:04 1 t 49 min
G6541 12:13 13:29 1 t 16 min
G6583 12:26 13:18 52 min
G6509 13:10 14:11 1 t 1 min
G6519 13:49 14:41 52 min
G6527 14:20 15:16 56 min
G6535 15:00 15:48 48 min
G6543 15:25 16:22 57 min
G6511 15:51 16:50 59 min
G311 16:02 16:55 53 min
G6521 16:12 17:16 1 t 4 min
G6551 16:52 18:08 1 t 16 min
G6537 17:35 18:22 47 min
G6585 17:43 18:42 59 min
G79 18:06 18:58 52 min
G6529 18:27 19:31 1 t 4 min
G6513 18:37 19:35 1 t 4 min
G6545 19:04 20:09 1 t 5 min
G6587 20:25 21:34 1 t 9 min
G99 21:37 22:29 52 min

Guangzhou til Hong Kong Bullet Train Skemaer

Hongkong til Guangzhou Bullet-togplaner

(Opdateret den 13. februar 2020)

Hong Kong West Kowloon Station'西九龍' til Guangzhou South Station'Guangzhou South'
Tognummer Afgangstid Ankomsttid Varighed
G80 08:05 08:56 51 min
G6582 08:30 09:28 58 min
G6506 08:51 09:55 1 t 4 min
G6516 09:16 10:22 1 t 6 min
G6524 09:49 10:42 53 min
G6548 10:00 10:47 47 min
G6532 10:34 11:34 1 t
G6540 10:44 11:49 1 t 5 min
G100 11:10 12:01 51 min
G6584 11:17 12:07 50 min
G6508 11:49 12:53 1 t 4 min
G312 12:06 13:05 59 min
G6518 12:21 13:30 1 t 9 min
G6526 12:45 13:59 1 t 14 min
G6534 13:24 14:34 1 t 10 min
G6542 13:55 14:59 1 t 4 min
G6510 14:30 15:25 55 min
G6520 15:00 15:47 47 min
G6550 15:35 16:33 58 min
G6536 16:17 17:15 58 min
G6586 16:23 17:22 59 min
G6528 17:05 17:59 54 min
G6512 17:10 18:04 54 min
G6114 17:15 18:09 54 min
G6544 17:35 18:22 47 min
G6552 18:38 19:44 1 t 6 min
G6588 19:02 20:00 58 min
G6502 19:36 20:36 1 t
G6530 19:58 20:56 58 min
G6514 20:10 21:07 57 min
G6538 20:23 21:27 1 t 4 min
G6546 20:31 21:38 1 t 7 min
G6522 20:58 21:58 1 t
G6504 22:50 23:41 51 min

Hongkong til Guangzhou Bullet-togplaner

Guangzhou – Hongkong højhastighedstogsædeklasser og billetpriser

Billettyper Business Class Første klasse Anden klasse
Voksen billet 67 USD (452 ​​CNY) 48 USD (323 CNY) 32 USD (215 CNY)
Børnebillet 34 USD (226 CNY) 24 USD (162 CNY) 16 USD (108 CNY)

Hvad er forskellen mellem tre sædeklasser?

Sæder på højhastighedstoget Guangzhou – Hong Kong

Guangzhou – Shenzhen – Hong Kong højhastighedsjernbane

Nogle af højhastighedstogene fra Guangzhou til Hong Kong stopper ved Shenzhen og Futian. Rejsetiden mellem Guangzhou og Shenzhen er 36 minutter; Shenzhen til Hong Kong er 14 minutter.

Læs mere om højhastighedstog fra Guangzhou–Shenzhen–Hong Kong.