Vigtigste >> Rejseguide >> Lanzhou-Lhasa tog

Lanzhou-Lhasa tog

Kina togbilletbestilling Vælg venligst

I øjeblikket kører fem par normalhastighedstog mellem Lanzhou og Lhasa. Rejsen tager omkring et døgn.

Hurtige fakta

  • Afstand:2.188 kilometer (1.360 miles)
  • Terminaler:Lanzhou Railway Station, Lhasa Railway Station
  • Varighed:1-1½ time
  • Hovedstop:Xining, Naqu, Golmud

Lanzhou til Lhasa togplaner med normal hastighed

(Opdateret den 20. marts 2020)

Tognummer Afgang Ankomst Varighed
Z323 09:29 09:55 + 1 24 t 26 min
Z917 11:20 11:20 + 1 24 timer
Z21 12:32 12:45 + 1 24 t 13 min
Z165 18:34 19:35 + 1 25 t 1 min
  • Bemærk venligst: Ovennævnte tog er kun nogle af dem i drift. Tidsplanen er kun til din reference.
  • Hvis du vil have opdaterede køreplaner, kan du bruge søgeværktøjet øverst på denne side eller søge via vores China Highlights togbilletservice.
  • +1 betyder, at du ankommer på andendagen.

Lhasa til Lanzhou togplaner med normal hastighed

(Opdateret den 20. marts 2020)



Tognummer Afgang Ankomst Varighed
Z166 11:30 12:17 + 1 24 t 47 min
Z22 15:50 16:15 + 1 24 t 25 min
Z224 18:40 19:33 + 1 24 t 53 min

Billetpriser for togbilletter fra Lanzhou til Lhasa med normal hastighed

Blød sovekabine Hard Sleeper Hårdt sæde
> 823 ¥ (129 USD) 522 ¥ (82 USD) 240 ¥ (34 USD)

Tips til togrejser

Husk den vigtigste tingnår du går ombord på et tog til Lhasa:

Du skal gå ombord på toget med din Tibet-rejsetilladelse eller en kopi af dinTibet rejsetilladelse. Hvis du bestiller en tur hos os eller et andet rejsebureau, bedes du venligst bede os/dem om at give dig en Tibet-rejsetilladelse på forhånd.

At ansøgefor en Tibet-rejsetilladelse skal du give rejsebureauet en scanning af dit kinesiske visum og pas. Det tager normalt 20 dage at ansøge om tilladelsen.

Alle tog fra Lanzhou og Lhasa er udstyret medairconditionog eniltforsyningssystem. Iltforsyningen begynder at virke, når togene ankommer til Golmud Banegård.

Der er ogsådirekte flyvningerfra Lanzhou til Lhasa. Omkring to par flyvninger opererer dagligt i høj- eller skuldersæsonen. I lavsæsonen er de ikke tilgængelige hver dag.

Den fulde pris for flybilletten er omkring 2.000 CNY for en enkelt rejse. Du kan kontrollere, om der er nogle tilgængelige rabatter på forhånd.

Bemærk venligstat Tibet ikke åbner for udenlandske besøgende i marts, da det er tibetansk nytår.